N Newsletter
Design thinking co to jest?

Zastanawiasz się, co to jest design thinking? Spróbuję wyjaśnić to pojęcie w tym artykule. Design thinking to metoda rozwiązywania problemów nastawiona na innowacje, bazująca na pracy zespołowej. Metoda ta to połączenie mindsetu - podejścia do wypracowywania rozwiązań, które ceni sobie otwartość, ciągłe ulepszanie, uczenie się od innych, badanie potrzeb odbiorców, ze strukturą procesu – są to konkretne kroki i działania, którymi dochodzimy do rozwiązania problemu. Sam proces design thinking składa się z 5 etapów i konkretnych narzędzi. Polega na kreatywnym rozwiązywaniu problemów. Sprawdź, czym jest design thinking i poznaj jego etapy!

Design thinking – co to jest?

Design thinking to kreatywna metoda rozwiązywania problemów, która bazuje na otwartości, ciągłym doskonaleniu, nauce od innych i zrozumieniu potrzeb użytkowników. Jest to podejście nastawione na innowacje i współpracę zespołową.

Metodologia design thinking – skąd się wzięła?

Design thinking narodziło się w latach 60. i 70. XX wieku wśród projektantów i architektów. Na początku koncentrowało się ono na projektowaniu przedmiotów. Miało pomagać rozwiązywać problemy związane z ich użytecznością i funkcjonalnością. Jednak z biegiem czasu design thinking poszerzyło swoje zastosowanie i znalazło miejsce w innych dziedzinach, takich jak biznes, nauka czy edukacja.

Jednym z prekursorów design thinking był amerykański projektant Rolf Faste. Jego podejście zakładało, że projektowanie to nie tylko tworzenie rzeczy, ale przede wszystkim rozwiązywanie problemów i spełnianie potrzeb użytkowników. Kluczowym momentem w rozwoju design thinking było powstanie firmy projektowej IDEO, założonej przez braci Davida i Toma Kelley'ów.

Design thinking stopniowo zdobywał popularność w biznesie i innych dziedzinach ze względu na swoje podejście, które skupia się na rozwiązywaniu problemów widzianych z perspektywy użytkowników, zachęca do kreatywności, promuje pracę zespołową i umożliwia szybkie tworzenie prototypów i testowanie pomysłów. Dziś design thinking jest powszechnie wykorzystywane w organizacjach na całym świecie, pomagając w innowacyjnym doskonaleniu produktów, usług, procesów i rozwiązywaniu różnych wyzwań.

Etapy design thinking

Proces design thinking dzieli się na etapy, które pozwalają na stopniowe poznanie danego problemu, a następnie jego rozwiązanie. Uporządkujmy je:

 1. Empatia. Punktem wyjścia jest głębokie zrozumienie potrzeb klienta lub użytkownika. Porozmawiaj z ludźmi, „wejdź w cudze buty”, badaj świat. Empatia to pierwszy krok w procesie design thinking. To moment, w którym starasz się w pełni zrozumieć perspektywę użytkowników lub klientów. Chodzi o to, aby wczuć się w ich potrzeby, oczekiwania, problemy i cele. Kluczowe jest słuchanie i obserwacja. Możesz przeprowadzać wywiady z użytkownikami, obserwować ich działania, analizować ich reakcje i emocje. Empatia pomaga zidentyfikować, co naprawdę jest istotne dla użytkowników i jakie są główne wyzwania, przed którymi stoją.

 2. Diagnoza potrzeb. Po zrozumieniu perspektywy użytkowników przechodzimy do diagnozy potrzeb. To etap, w którym definiujemy problem do rozwiązania. Kluczowe jest dokładne określenie, o co chodzi i dlaczego chcemy to rozwiązać. Diagnoza potrzeb pomaga zdefiniować zakres problemu i określić, jakie cele chcemy osiągnąć. Możemy również sformułować pytania, które pomogą nam w dalszych etapach procesu. Kluczem do rozwiązania problemu jest jak najlepsze jego zdefiniowanie. Proces design thinking pozwala określić dokładnie daną kwestię. Podczas diagnozy potrzeb analizuj informacje uzyskane w trakcie etapu empatii i zastanów się, na czym tak naprawdę polega problem i dlaczego chcemy go rozwiązać.

 3. Generowanie pomysłów. Etap generowania pomysłów jest momentem, w którym kreatywność jest na wagę złota. W grupie lub zespołowo generujemy jak najwięcej pomysłów na rozwiązanie problemu. Ważne jest, aby nie oceniać pomysłów na tym etapie, tylko skupić się na ich tworzeniu. Możemy korzystać z różnych technik kreatywnego myślenia, takich jak burza mózgów, mind mapping czy analiza morfologiczna. Pracując w grupie, wymyśl wraz z innymi członkami jak najwięcej pomysłów na rozwiązanie problemu. Nie ograniczajcie się, stawiajcie na ilość – żeby trafić na dobry pomysł, trzeba mieć ich dużo. Jak widzisz, ten etap design thinking rozwija kreatywność!

 4. Prototypowanie. Prototypowanie to etap, w którym tworzymy wizualne i funkcjonalne modele pomysłów. Te modele pomagają nam zwizualizować, jak nasze rozwiązania mogą działać w praktyce. Prototypy mogą przybierać różne formy, od makiet po wizualizacje komputerowe. Kluczowe jest to, aby stworzyć coś, co można pokazać i przetestować w jak najprostszy sposób. Pokaż swój pomysł. Zwizualizuj go. Przygotuj kilka różnych prototypów.

 5. Testowanie. Ostatni etap to testowanie prototypów. To moment, w którym przekazujemy nasze modele użytkownikom i zbieramy ich opinie i sugestie. Testowanie pozwala na ocenę, które rozwiązania są skuteczne i użyteczne, a które wymagają poprawy lub odrzucenia. Jest to iteracyjny proces, który może prowadzić do dalszych zmian i udoskonaleń. Testuj prototypy, czyli ulepszaj dobre pomysły i odrzucaj nietrafione. Nie przywiązuj się do tych słabszych. Pracuj szybko.

Przedstawione etapy sporo mówią na temat tego, co to jest design thinking. Czym jest ten proces, jeżeli chodzi o osoby, które mogą z niego skorzystać? Sprawdź poniżej!

Dla kogo jest design thinking?

Design thinking jest wszechstronną metodą, którą mogą wykorzystywać różne osoby i instytucje. Jest przydatny dla firm, instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, a także dla osób prywatnych. Odpowiedź na pytanie z nagłówka można częściowo wywnioskować, znając etapy design thinking i to, czym jest ten proces. Design thinking jest przeznaczony dla:

 • osób pracujących w firmach – od mikroprzedsiębiorstw do korporacji,

 • instytucji, muzeów, urzędów, uniwersytetów,

 • osób działających w organizacji pozarządowej,

 • Ciebie, prywatnie, jeśli chcesz zaprojektować wspólnie z sąsiadami nowe podwórko czy imprezę w szkole.

Dla kogo nie jest design thinking?

Design thinking nie jest odpowiedni, gdy już dokładnie znasz rozwiązanie problemu i nie masz miejsca na innowacje. Nie jest to magiczna metoda, która rozwiązuje każdy problem automatycznie. Warto również pamiętać, że nie każdy lubi pracować w zespole, co może stanowić przeciwwskazanie do stosowania tej metody. Design thinking – podobnie jak każda inna technika – nie nadaje się do wykorzystania w każdej sytuacji. Proces design thinking nie będzie dobrym pomysłem:

 • jeśli dokładnie wiesz, z jakim rozwiązaniem chcesz skończyć i nie widzisz miejsca na innowacje,

 • jeśli szukasz magicznej metody, która rozwiąże każdy problem,

 • jeśli nie lubisz pracować w grupie, zespole.

Już wiesz, co to jest design thinking, znasz jego etapy oraz osoby i instytucje, które mogą z niego skorzystać. Mam nadzieję, że odpowiedziałam na Twoje pytania dotyczące tego, czym jest design thinking. Sprawdź szczegóły:

Życzę powodzenia w rozwiązywaniu problemów – szczególnie tych kreatywnych!

Inne narzędzia twórczego rozwiązywania problemów

Metodę design thinking można uzupełnić wieloma innymi narzędziami twórczego rozwiązywania problemów. To między innymi:

 • Metoda “Brainstormingu" – to jedna z najbardziej znanych metod, polegająca na spontanicznym generowaniu jak największej liczby pomysłów bez oceniania ich w trakcie procesu. Później pomysły są analizowane i oceniane.

 • Metoda "Sześciu Kapeluszy" (Six Thinking Hats) – stworzona przez Edwarda de Bono, ta metoda zachęca do myślenia na sześć różnych sposobów, reprezentowanych przez sześć kolorów "kapeluszy". Każda kategoria myślenia pomaga w analizie problemu z innego punktu widzenia.

 • Metoda "Analizy SWOT" – polega na identyfikowaniu mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń związanych z problemem. Pomaga to w opracowaniu strategii rozwiązania problemu.

Zapamiętaj!

Design thinking to podejście do rozwiązywania problemów, które skupia się na zrozumieniu potrzeb użytkowników, tworzeniu innowacyjnych rozwiązań i iteracyjnym procesie projektowania. To myślenie projektowe, które promuje kreatywność i współpracę w zespołach projektowych.

Etapy procesu design thinking obejmują generowanie pomysłów, tworzenie prototypów, testowanie rozwiązań i dostosowywanie ich na podstawie uzyskanych wyników. Jest to elastyczny proces, który pozwala na wielokrotne eksperymenty i doskonalenie rozwiązań.

design thinking to podejście, które stawia użytkowników w centrum procesu projektowania. To myślenie projektowe, które dąży do tworzenia rozwiązań, które spełniają ich potrzeby i oczekiwania. W ramach tego podejścia, projektanci starają się zrozumieć emocje, motywacje i wyzwania, z jakimi spotykają się użytkownicy.

Warto zaznaczyć, że design thinking to podejście, które jest elastyczne i może być dostosowane do różnych kontekstów i projektów. Jego głównym celem jest tworzenie innowacyjnych rozwiązań, które spełniają rzeczywiste potrzeby użytkowników.

Chcesz pogłębić temat?

Zapraszam do zapoznania się z kursami moderatora design thinking – to możliwość poznania metody w praktyce oraz sprawdzenia swoich sił w moderowaniu. Kurs na każdym poziomie znajomości metody. Sprawdź najbliższe terminy

AUTORZY

Sara Kapela

DYREKTORKA REALIZACJI. Projektuje usługi, procesy design thinking i facylituje warsztaty. Wykorzystuje metody projektowe, aby wspierać innowacyjne i strategiczne procesy dla klientów z dziesiątek branż oraz administracji publicznej. Wie, że praca może być efektywna i przyjemna. Doświadczenie zdobywała realizując projekty m.in. dla: Orange, IKEA, Swiss Krono oraz samorządów odpowiadając za realizację merytoryczną programów dla ponad 50 samorządów z Polski w programach GovLab i GovTech Inno_Lab.

„5 kreatywnych rytuałów" - przewodnik do twórczej odwagi

Zapisz się na listę odbiorców naszego newslettera z cotygodniowymi inspiracjami, a w prezencie otrzymasz 5 rytuałów wspierających budowanie kreatywnych nawyków.

size: xs
size: sm
size: md
size: lg
size: xl
a
a
a
a
a
a
a
a
a
a
a
a
Ta witryna korzysta z plików cookie, aby poprawić usługę i dostarczyć dopasowane reklamy. Korzystanie z tej witryny jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na wykorzystanie plików cookie. Zobacz naszą Politykę plików cookies.