Zastanawiasz się, co to jest design thinking? Spróbuję wyjaśnić to pojęcie w tym artykule. Proces design thinking składa się z 5 etapów i konkretnych narzędzi. Polega na kreatywnym rozwiązywaniu problemów. Sprawdź, czym jest design thinking i poznaj jego etapy!
Etapy design thinking
Proces design thinking dzieli się na etapy, które pozwalają na stopniowe poznanie danego problemu, a następnie jego rozwiązanie:
- Empatia. Punktem wyjścia jest głębokie zrozumienie potrzeb klienta lub użytkownika. Porozmawiaj z ludźmi, „wejdź w cudze buty”, badaj świat.
- Diagnoza potrzeb. Kluczem do rozwiązania problemu jest jak najlepsze jego zdefiniowanie. Proces design thinking pozwala określić dokładnie daną kwestię. Podczas diagnozy potrzeb analizuj informacje uzyskane w trakcie etapu empatii i zastanów się, na czym tak naprawdę polega problem i dlaczego chcemy go rozwiązać.
- Generowanie pomysłów. Pracując w grupie, wymyśl wraz z innymi członkami jak najwięcej pomysłów na rozwiązanie problemu. Nie ograniczajcie się, stawiajcie na ilość – żeby trafić na dobry pomysł, trzeba mieć ich dużo. Jak widzisz, ten etap design thinking rozwija kreatywność!
- Prototypowanie. Pokaż swój pomysł. Zwizualizuj go. Przygotuj kilka różnych prototypów.
- Testowanie. Testuj prototypy, czyli ulepszaj dobre pomysły i odrzucaj nietrafione. Nie przywiązuj się do tych słabszych. Pracuj szybko.
Przedstawione etapy sporo mówią na temat tego, co to jest design thinking. Czym jest ten proces, jeżeli chodzi o osoby, które mogą z niego skorzystać? Sprawdź poniżej!
Dla kogo jest design thinking?
Odpowiedź na pytanie z nagłówka można częściowo wywnioskować, znając etapy design thinking i to, czym jest ten proces. Design thinking jest przeznaczony dla:
- osób pracujących w firmach – od mikroprzedsiębiorstw do korporacji,
- instytucji, muzeów, urzędów, uniwersytetów,
- osób działających w organizacji pozarządowej,
- Ciebie, prywatnie, jeśli chcesz zaprojektować wspólnie z sąsiadami nowe podwórko czy imprezę w szkole.
Już wiesz, co to jest design thinking, znasz jego etapy oraz osoby i instytucje, które mogą z niego skorzystać. Zobacz też, w jakich przypadkach proces design thinking się nie sprawdzi.
Dla kogo nie jest design thinking?
Design thinking – podobnie jak każda inna metoda – nie nadaje się do wykorzystania w każdej sytuacji. Proces design thinking nie będzie dobrym pomysłem:
- jeśli dokładnie wiesz, z jakim rozwiązaniem chcesz skończyć i widzisz miejsca na innowacje,
- jeśli szukasz magicznej metody, która rozwiąże każdy problem,
- jeśli nie lubisz pracować w grupie, zespole.
Mam nadzieję, że odpowiedziałam na Twoje pytania dotyczące tego, czym jest design thinking i jakie są jego etapy. Życzę powodzenia w rozwiązywaniu problemów – szczególnie tym kreatywnym!